KHR lista, kerülje el nagy ívben

A KHR lista (régebbi keletű nevén BAR lista) a hazai pénzintézetek számára szabadon hozzáférhető banki feketelista, ahol azon adósok adatai szerepelnek, akik már 90 napon túl, vagy/és a minimálbért meghaladó módon nem fizetik be rendben a törlesztőrészleteket.

khr-lista

Az ilyen adós azonnal felkerül a KHR listára, mégpedig az úgynevezett aktív státuszba, ami annyit jelent, hogy a hatályos törvények szerint egyetlen magyarországi pénzintézetnél sem vehetnek fel hitelt. Az aktív státusz mindaddig fennmarad, amíg az adós valamilyen a bank számára megnyugtató módon a tartozást nem rendezi. Ez lehet a tartozás teljes visszafizetése, de lehet egy megállapodás a bankkal a törlesztési idő meghosszabbításáról vagy a tartozás valamilyen átütemezéséről. Ha ez megtörtént, a bank köteles erről a KHR rendszerét üzemeltető szolgáltatót erről értesíteni, és ebben az esetben az ügyfél a passzív státuszba kerül át, ahol egy évig fog szerepelni, majd onnan vissza nem állítható módon törlésre kerül, és újra tiszta lappal indulhat neki bármilyen hitel igénylésének.

Egyébként mindenkinek joga van ingyenesen tudakozódni arról, hogy fenn van-e a KHR listán, és ha igen milyen státuszban. A KHR lista lekérdezést érdemes is kérni minden hitelfelvétel előtt, és csak akkor elindítani a hitel igénylésének folyamatát, ha biztosak vagyunk abban, hogy nem szerepelünk a listán, ellenkező esetben sok időnk és utánajárásunk mehet veszendőbe azért, mert túl későn derül ez ki számunkra. Arról, hogy van-e hitel KHR listásoknak, a hitel-center.hu oldalán már több szempontból is körbejártuk. Mint fentebb már említettük, az aktív státuszban lévő ügyfélnek már a törvény sem ad arra lehetőséget, hogy hazánkban hitelt vegyen fel, a passzív státusznál ilyen törvényi kitétel nincs, elvileg bármely magyarországi bank adhat passzív státuszú számára kölcsönt, de a tapasztalat azt mutatja, hogy százszor is meggondolják a bankok, hogy ilyen KHR listás részére kölcsönt folyósítsanak.

A KHR lista lekérdezés folyamatát egyébként legegyszerűbben a számla vezető bankunknál tudjuk elindítani, ehhez csak ki kell töltenünk az úgynevezett Saját Hiteljelentés nevű formanyomtatványt, a többit pedig már a pénzintézet és a KHR rendszert üzemeltető szolgáltató kötelessége elvégezni. Miután a szolgáltató visszaküldte a bankunknak a kitöltött hiteljelentést, a pénzintézet levélben kiértesít minket, és időt egyeztethetünk annak átvételéről.

A bank a Saját hiteljelentést zárt, sértetlen borítékban köteles átnyújtani a részünkre. További információk a hitelekkel és pénzügyekkel  kapcsolatban a hitel-center oldalán.

Share this post

PinIt
scroll to top