Kacsó Csilla Tímea Marosvásárhelyen született, jelenleg Norvégiában él, ahol sikerült beilleszkednie, tanfelügyelőként dolgozik. A vele készült villáminterjúnkat olvashatjátok.
1. Marosvásárhelyinek érzed magad a nagyvilágban?
Igen, követem nagyjából, hogy mi történik a szülővárosomban.
2. Milyen országban élsz jelenleg?
Norvégiában.
3. Miért döntöttél úgy, hogy elhagyod Erdélyt?
A rossz munkalehetőségek miatt mindig is tervemben volt külföldön dolgozni az egyetem elvégzése után. Véletlenül megismerkedtem mostani férjemmel, így kerültem Norvégiába.
4. A jelenlegi ország előtt volt-e átmenetileg más országban tapasztalatod?
Igen, Németországban.
5. Mikor fogalmazódott meg az, hogy a jövőd egy másik államban képzeled el?
Egész konkrétan akkor, amikor mostani férjemmel megismerkedtem.
6. Mivel foglalkozol jelenleg?
Tanfelügyelő vagyok.
7. Mennyire volt nehéz beilleszkedni?
A nyelv megtanulása nagyon sokat könnyített a beilleszkedésen. A norvégok ridegek és nagyon sokat kell bizonyíts ahhoz, hogy befogadjanak.
8. Volt kulturális sokk?
Igen, több is. Néha még most is van hét év után.
9. Diszkrimináltak valaha?
Nem.
10. Mennyire nehéz erdélyi magyarként egy másik országban beilleszkedni?
Ez nagy mértékben attól függ, hogy mennyire tudod jól az ország nyelvét. Szerintem az is fontos, hogy néhány dolgot kell engedni, hogy leperegjen rólad, mindent nem kell szívre venni, mert akkor nehezebb a beilleszkedés.
11. Van honvágyad?
Néha igen.
12. Mit szólt a család, mikor bejelentetted, hogy elmész?
Nem voltak elragadtatva.
13. Gondolkodtál azon, hogy valaha visszaköltözöl Erdélybe?
Valamikor lehet, de a közeljövőben nem.
14. Felvetted az ország állampolgárságát? Vagy tervezed?
Nem. Norvégia csak különleges esetekben engedélyezi a több állampolgárságot, én meg nem mondom fel a magyar meg a román állampolgárságomat. Amíg különösebb hátrányom nincs abból, hogy nem vagyok norvég állampolgár, addig nem veszem fel.
15. Mit üzennél azoknak akik szintén úgy döntenek, hogy más országban próbálnak szerencsét?
Tanuld meg jól a nyelvüket és dolgozz becsületesen.
16. Boldog vagy azzal amit elértél?
Igen.
17. Mi a jövőbeli terved?
Semmi különösebb.
18. Követed-e az erdélyi híreket, eseményeket?
Igen, nagyvonalakban
19. Milyen gyakran látogatsz haza?
Évente egyszer.
20. Mennyire jelentett törést a baráti/rokoni kapcsolataidra az, hogy más országban élsz?
Eléggé nagy mértékben, de hamar visszazökkenünk a régi kerékvágásba mikor haza megyek. Megtudtam, hogy ki az akit igazából érdeklek, azokkal tartom a kapcsolatot.
21. Esetleg más is követett a családból?
Nem.
22. Van tervben másik országba költözni, ha most nem vagy elégedett?
Nincs
23. Észleled a válságot?
Kisse igen, de nem nagy mértékben.
24. Hogy telik egy napod?
Nagyjából úgy mint otthon telne, azt kivéve, hogy nem kell a korrupció meg a bugyutaság miatt idegeskednem.
25. Sikerült igaz barátságokat kötni?
Nagyon keveset.




