Mit tegyünk ha a visszér kialakult a lábunkon?


A visszér betegség egy rendkívül összetett terápiát megkövetelő egészségügyi probléma. Súlyosabb esetekben belgyógyász, érsebész és bőrgyógyász szakorvos együttes közreműködésével végezhető eredményes terápia. Mindezek mellett a beteg életmódváltása is szükséges.

viszerkezelese

A visszér kezelésének alapvető módja az úgynevezett kompressziós zokni vagy harisnya használata. A harisnya az izmok összenyomásával segíti a tágult erek falának tartását. A visszér kezdeti állapotában a recept nélkül is kapható harisnya megfelelő megoldást jelenthet, súlyosabb esetekben viszont erősebb kompressziós harisnyára vagy speciális fáslizásra lehet szükség. Az izommunka ilyen jellegű támogatásával fokozható a szövetek oxigén ellátása.

A visszerességnek van egy enyhébb változata, amit a köznyelvben pókháló visszérnek vagy seprűvénának nevezünk. Ez a betegség csak nagyon ritka esetekben okoz fájdalmas tüneteket, viszont esztétikai problémát jelent. A kezelése a lézeres technikával, injekciós terápiával vagy apró bemetszésekkel járó plasztikai beavatkozással történik. Klasszikus érsebészeti operációra nincs szükség.

A klasszikus érsebészeti eljárás a nagyméretű visszerek eltávolítását jelenti; ilyen esetekben a nagyobb tágult felülettel rendelkező vénákat műtik. Az eljárás nem csak az esztétikai szempontok miatt fontos, hiszen a visszér önmagában is komoly panaszokat okozhat, ráadásul különböző szövődményekkel fenyeget. A visszér operációkról tudni kell, hogy ma már jelentősebb terhelés nélkül lefolytathatók, nem kell nagyméretű műtéti sebektől tartani. Az operációk mikrosebészeti eljárásokkal történnek, így a beteg gyógyulása sokkal gyorsabb, mint a hagyományos eljárások esetén.

A visszér kialakulását sokkal inkább megelőzni kell, mint orvosolni – állítják a hillvital.hu szakemberei. Kisebb-nagyobb praktikákkal és némi odafigyeléssel csökkenthetjük a visszér kialakulásának kockázatát. A módszerek egyike sem igényel különösebb időráfordítást, mégis hatékonyak. Mindenekelőtt arra érdemes figyelni, hogy ülés közben le lógjon a lábunk, azaz a talpunkat támasszuk meg a talajon.

A hosszas álldogálást is érdemes kerülni, de ennél is fontosabb, hogy napi rendszerességgel szánjunk három percet a lábtornára. Éjszakánként sem lógjanak a lábaink, sőt lehetőség szerint enyhén polcoljuk fel őket. A visszér megelőzésében fontos szerepe van a rendszeres mozgásnak és a sportnak; kiváló hatással rendelkezik a kocogás, a kerékpározás, de akár a séta is. Ha ülőmunkát végzünk, időközönként mozgassuk a bokánkat és a lábfejünket, ilyen módon serkentve a vér visszaáramlását.

Fontos tudni, hogy a víz hőmérséklete jelentős hatással van a visszerekre; mivel a hidegebb vízben összehúzódnak az érfali izmok, ezért az úszás remek választás, de a meleg vizes fürdő sajnos árt a visszereknek, amiatt a tusolást ajánlott előnyben részesíteni. Ugyanezen ok miatt kialakult visszér esetén kerülni a szaunázást és a napozást is.

Tudni kell, hogy az erek állapotára bizonyos anyagok és vitaminok jótékony vagy épp kártékony hatással lehetnek. A szakorvosok többek között ezért is tanácsolják a sószegény táplálkozást. Számos gyógynövény létezik, amely képes jótékony hatást gyakorolni az ereink állapotára, ilyen módon a visszér betegségek megelőzésében, illetve kezelésében is fontos szerepet játszhat. A páfrányfenyőtől a csípős paprikán át a vadgesztenyéig számos növény fejti ki jótékony hatását. Ezek alkalmazása sok esetben szappanok és balzsamok formájában történik.

Share this post

PinIt
scroll to top