A szovátai Medve-tó a világ legnagyobb heliotermikus tava, emellett az egyetlen olyan sós vizű tó is, amit az idővel létrejött vulkanikus talajnak köszönhetően dús növényzet vesz körül, és az egyetlen olyan természetes vízi képződmény, amelynek keletkezését percnyi pontossággal ismerjük: 1875. május 27-én egy víznyelő természetes eltömődése következtében jött létre.
A nevét a kiterített medvebőrhöz hasonlító formája miatt kapta. 502 m magasságban található, felszíne 40235 m², legnagyobb mélysége 18 m, szélessége 170 m, átlagos sótartalma pedig 250g/l. A Medve-tó nemcsak háromszoros világrekorder, hanem Románia természetes műemlékeinek listáján is szerepel.
A tó vize egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik Európa-szerte, a sósvizes fürdő a reumás, endikronológiai, szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek jelent gyógyírt. A többnyire szerves anyagokból álló gyógyiszapot – melyet a tó fenekéről nyernek, különféle kezelésekben használják, mivel stimuláló hatása van az emberi szervezetre.
A heliotermikus jelenséget az 1900-as évek környékén fedezték fel. A tó felszínét csapadékutánpótlásból származó édesvíz fedi, amely elősegíti a víz felmelegedését. A behatoló napsugarak a nagyobb sűrűségű, édesvízzel nem keveredő réteget felmelegítik, amely elraktározza a kapott energiát. Ezt nevezzük heliotermikus jelenségnek.
Legfrissebb hírek
https://www.youtube.com/watch?v=UebAY6_N9w8