Alkotmányossági kifogást emelt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Népi Mozgalom Párt (PMP) a marosvásárhelyi római katolikus teológiai líceum megalapításáról szóló törvény ellen.
Beadványában a két alakulat hangsúlyozza, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum létrehozásáról szóló jogszabály „nyilvánvalóan törvényellenes”, ugyanakkor rámutat: a marosvásárhelyi tanács hatáskörében áll átszervezni bármely, területileg hozzá tartozó oktatási intézményt, nincs szükség ehhez a parlament beavatkozására. A PNL és a PMP szerint a törvény alkotmányellenes, mert sérti a hatalmi ágak szétválasztásának és egyensúlyának elvét, a helyi autonómia és a decentralizáció, illetve a szubszidiaritás elvét azáltal, hogy a helyi hatóságok kizárólagos hatáskörébe tartozó, sajátos és egyedi helyzetet szabályoz.
A beadvány szerint ugyanakkor a törvény sérti az állampolgári jogegyenlőség és a diszkrimináció tilalmának elvét.
„Egyértelmű, hogy a törvény konkrét helyzetre alkalmazandó, egyetlen tanintézet megalapításáról rendelkezik, mi több: ezen tanintézmény atipikus, törvény általi megalapítása diszkriminatív az ország többi közoktatási intézményére nézve” – fogalmaz a beadvány.
A téma kapcsán adott nyilatkozatában a PMP képviselőházi frakciójának vezetője, Eugen Tomac azt mondta, az egyesülés centenáriumának évében olyan dolgokról kellene beszélni, „amelyek összekötnek bennünket”.
Legfrissebb hírek
„Meglátásunk szerint a nemzeti kisebbségek gazdagítják az országot, amikor azonban átlépnek egy határt, tennünk kell valamit. Úgy érezzük, a PSD, illetve szatelitalakulatainak azon aberrált döntése, hogy támogassanak egy olyan kezdeményezést, amelynek semmi köze nincs a kisebbségek követeléseihez, büntetést érdemel. Ez az oka annak, hogy nemzeti liberális párti kollégáinkkal megtámadtuk az alkotmánybíróságon a római katolikus líceum létrehozásáról szóló törvényt” – fogalmazott.
Florin Roman PNL-s képviselő a beadvány kapcsán elmondta, ezzel a törvénnyel „megnyitják Pandóra szelencéjét”, és lábbal tiporják a helyi autonómia, valamint a hatalmi ágak szétválasztásának elvét.
„Miközben a PSD-ALDE-RMDSZ-féle banda a parlamentben ténykedik, Erdélyben számos olyan tanintézet létesül budapesti kormánytámogatással, amelyekben a gyermekeknek szállás- és étkezési lehetőséget biztosítanak. Több román iskolát megszüntetnek, és az ottani, szerény anyagi körülmények között élő román gyermekek átmennek ezekbe az iskolákba. Gyakorlatilag a szegény családokból származó román gyermekek elmagyarítása zajlik” – fogalmazott a képviselő, hozzátéve, hogy miközben a kormány iskolákat zár be és osztályokat von össze, a parlament magyar iskola létesítéséről szóló törvényt hoz.
Forrás: AGERPRES