Hargita megyében felül kell vizsgálni a medvék védett státusát, fogalmazta meg véleményét Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Borboly Csaba szerint törölni kellene a medvét a védett állatok listájáról, legalábbis Hargita megyében, mivel az állatfajt már nem fenyegeti a kipusztulás veszélye, hanem éppen ellenkezőleg, túlszaporodott, aminek következtében kárt tesz a termésben és veszélyes az emberre is.
A tanácselnök a hétvégén megrendezett Székelyföldi Vadásznapokon vett részt, amelynek apropóján egy blogbejegyzésben fejtette ki a medvékkel kapcsolatos nézeteit. Borboly szerint igenis szükség van a vadászati kvótákra, a hatóságok és állatvédők által „elhazudott számok” miatt: „Túlszaporulat van! Az eltagadott, elhazudott számok miatt, és ahogy ma végigbeszéltük, ha csak maradunk a „hivatalos” számoknál, van 6,5 ezer medve. Ezekből évente 1,5 ezer hagy hátra utódot, a bocsokból megmarad, betegségeket és minden egyéb bajt leszámítva, kb. 0,8 ezer. Ezek közül is a nőstények már a 4. évükben képesek az utódnemzésre, és mindemellett évi (legjobb esetben) 0,5 ezer kilövésére van kvóta”, fejtette ki honlapján közzétett állásfoglalásában a politikus, majd hozzátette, egyszerű számítások szerint az országban négyévente megduplázódik a medvepopuláció.
Borboly Csaba szerint a medvekérdésben és vadkárok ügyében a Maros, Hargita és Kovászna megyei vadásztársulásoknak kellene összefogniuk. A tanácselnök kifejtette, a kilövési kvótánál sokkal nagyobb az „önbíráskodás”, azaz a kényszerintézkedések következtében elpusztított medvék száma, az emberek ugyanis méreggel, fagyállóval, karbiddal küzdenek a károkat okozó medvék ellen.
A politikus arról is beszámolt, hogy a találkozón megkóstolta a szalámit, amely az augusztusi gyergyóditrói támadás során kilőtt medve húsából készült. A medvét augusztus végén lőtték le, miután rátámadt egy gazdára, aki megpróbálta kihajtani az állatot a kukoricásából.