Minden eddiginél erősebb ellenállással és támadásokkal kell szembenéznie az egészségügyi reform kapcsán Cseke Attilának, Románia egészségügyi miniszterének. Idén márciusban hatvanhét kórházat szüntetett meg a román kormány, a Nemzetközi Valutaalappal kötött szerződés értelmében pedig ötezer-hétszáz kórházi ágy megszüntetését is vállalta.
Az ottani ellenzék még etnikai részlehajlással is megvádolta a minisztert, mondván, magyarlakta területen egyetlen gyógyító központot sem zártak be.
A tárcavezető a Duna Televízió Közbeszéd című műsorának nyilatkozva határozottan cáfolta, hogy az intézménybezárások miatt haltak volna meg betegek. Az ágyszám-kapacitás országon belüli újraosztását pedig úgy értékelte: ezen a téren az elmúlt húsz évben nem volt semmiféle stratégia, márpedig az eddigi rendszer újragondolására igenis szükség van. A fiatal orvosokat – már rezidensi időszakukban – az eddiginél hamarabb és nagyobb mértékben szeretnék bevonni a gyógyító munkába – hangzott az interjúban.
Az elmúlt nyolc évben az összes román egészségügyi miniszter programjában szerepelt a kórházak átszervezésének terve és szükségessége. Azután – felmérve a várható politikai következményeket és az esetleges botrányokat – egy adott pillanatban mindegyikük megállt – nyilatkozta Cseke Attila a Közbeszédnek.A parlamenti ellenzék ellene kezdeményezett bizalmatlansági indítványáról azt mondta: egy demokratikus eljárás, amelyhez az ellenzék bármikor nyúlhat, ehhez tehát nincs hozzáfűznivalója.
A bukaresti tárcavezető visszautasította azokat a vádakat, miszerint a kórházi átszervezések és a márciusi kórházbezárások miatt betegek haltak volna meg. Egy városi kórház és egy községi kórház esetében merültek fel ugyanis ilyen állítások – ha még működtek volna az intézmények, akkor is csupán időhúzás lett volna ide szállítani a később elhunyt személyeket. “Sem a szívinfarktusos beteget egy községi kórházban, sem az agyvérzéses beteget egy városi kórházban nem lehetett kezelni – sem április elsejéig, sem azután” – hangoztatta a miniszter .
Ezeket olvastad már?
A romániai egészségügyi rendszerben az ágyszám-kapacitást illetően az elmúlt húsz évben nem volt semmiféle stratégia – így reagált Cseke Attila arra a felvetésre, miszerint a Nemzetközi Valutaalappal kötött hitelszerződésben Románia vállalta ötezer-hétszáz kórházi ágy felszámolását, amiből a laikusok arra következtetnek, hogy ez bizony nem egy ésszerű átszervezéshez vezet majd.
“Az nem lehetséges, hogy olyan megyék, amelyek nem rendelkeznek egyetemi klinikákkal és nem regionális központok, ugyanolyan ágyszám-kapacitással bírjanak, mint mondjuk Kolozs megye, Kolozsvár, Marosvásárhely, vagy Temesvár – hogy csak az erdélyi fontos központokat jelezzem. Ezt újra kellett osztani és újra kellett gondolni” – hangoztatta a miniszter. Hozzátette: ami a kórházi ágyak számát illeti, Románia még mindig az európai átlag felett áll.
Mentalitásbeli váltásra viszont szükség lenne az egészségügyben dolgozók, főleg a fiatal orvosok estében – a rezidens képzés időszakban lévő orvosokat a mostaninál hamarabb és nagyobb mértékben szeretnék a gyógyító munkába bevonni – hangoztatta a Közbeszéd stúdiójában Cseke Attila, Románia egészségügyi minisztere.
Pintér Attila, Duna Televízió.