Az idei évben Maros megyében több mint 400 jogi személy kérelmezte, hogy termékeit a biotermékek kategóriájába sorolják.
Ebből több mint 380 személy állattenyésztéssel és méhészettel foglalkozik. Ennek ellenére, a tavalyhoz képest 8 százalékkal csökkent a biotermelők száma, aminek fő oka a bürokrácia és a szigorú engedélyezési feltételek, mondja a Maros megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság elnöke, Ioan Rus.
„A biogazdálkodás megkövetel bizonyos feltételeket. Az egyik ilyen feltétel, hogy a termelőnek szerződést kell kötnie egy ellenőrzési és felülvizsgálati szervvel, amely egész évben megfigyeli a növénykultúrát, illetve az állatállományt. A termelők esetében pedig alapvető követelmény, hogy legalább öt éven keresztül fenn kell tartaniuk a gazdaságot. A biogazdálkodás előnyei közé tartozik, hogy a termékekért magasabb árat lehet kérni, továbbá a termelők a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség részéről is támogatásban részesülnek” – számolt be Ioan Rus a Marosvásárhelyi Rádiónak.
Az Eurostat legfrissebb tanulmánya szerint Románia csupán a kilencedik helyen áll az EU-ban a biokultúrák termesztési felületét illetően.
Ezeket olvastad már?
Országos szinten azonban, az utóbbi tíz évben a biokultúrák vetésterülete közel háromszorosára – 65 ezer hektárról, 175 ezer hektárra nőtt.