Az előkészülőben levő tanügyi etikai kódex tiltja többek között protokollalap gyűjtését érettségi, képességvizsga, olimpiászok és egyéb versenyek esetében a vizsgát felügyelő és a dolgozatokat javító tanárok számára.
Emellett tilt minden olyan tevékenységet, amely korrupcióhoz vezethet, a diákok fizikai bántalmazását és megalázását, valamint azt is, hogy a tanárok magánórát adjanak azoknak a diákoknak, akik abban az intézményben tanulnak, ahol a tanár dolgozik. Szintén tilos a tanárnak saját gyerekét, vagy harmadfokúnál közelebbi rokonát tanítania, kivéve akkor, ha az iskolában nincs más tanár, aki tanítaná az adott tárgyat.
A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetssége (FSLI) ugyanakkor kéri a kormánytól, hogy egészítsék ki a dokumentumot a diákokra és szülőkre vonatkozó kötelezettségekkel is. Az etikai kódex ugyanis jelenleg nem ír elő semmilyen szankciót egy tanár bántalmazása esetére. A FSLI javaslata szerint büntetni kell azt a szülőt, aki bármilyen módon fenyegeti vagy bántalmazza az oktatót. Ugyanakkor arra is javaslatot tettek, hogy a szülők maguk dönthessék el, tarthat-e magánórákat egy tanár a diákjainak.
Az etikai kódex kidolgozását már pár évvel ezelőtt is tervezte az oktatási minisztérium, a karácsonykor Bukarestben kirobbant botrány miatt pedig, amikor egy tanítónő karácsonyi ajándékra gyűjtött pénzt a diákok szüleitől, megnőtt a prioritása. Az etikai kódexnek tulajdonképpen január végén kész kellett volna lennie, de még most sem került a kormány elé.