Halálos áldozatot szedett Maros megyében a nyugat-nílusi láz

Szeptember 1. és 9. között 18 nyugat-nílusi láz okozta fertőzést regisztráltak Romániában, adta hírül hétfőn az Agerpres hírügynökség, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) adataira hivatkozva.

szunyog

Az INSP hivatalos weboldalán közzétett adatok szerint, május 1. és szeptember 9. között 58 személyt diagnosztizáltak a nyugat-nílusi vírus okozta betegséggel, ezek közül pedig öten életüket vesztették. Az elhunyt betegek közül kettő Ialomiţa, a többi pedig Bukarest, Iaşi és Maros megyéből származott.

Korosztályokra lebontva a legtöbb – szám szerint 20 személy – a 70-79 év közötti, kilenc a 80 év fölötti, ugyancsak kilenc a 60-69 év közötti, hat az 50-59 év közötti, öt a 40-49 év közötti, négy-négy a 30-39, illetve a 20-29 év közötti korcsoportba tartozott. Az 58 fertőzött beteg közül mindössze egyetlen volt kiskorú.

A megyénkénti elosztás tekintetében, a legtöbb esetet – tizenkettőt, Bukarestben és Brăila megyében regisztráltak. Bákóban és Dolj megyében három-három esetet, Galaţi és Iaşi megyében négy-négy, Ilfov és Ialomiţa megyében pedig öt-öt fertőzött beteget regisztráltak. Prahova és Olt megyében két-két, míg Mehedinţi, Giurgiu, Tulcea, Teleorman, Vâlcea, valamint Maros megyében egy-egy nyugat-nílus láz okozta fertőzést jegyeztek.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    A nyugat-nílusi láz okozta fertőzés egyszerű szúnyogcsípés útján terjed, ami aztán a központi idegrendszert támadja meg, az orvosok szerint azonban a betegség megnyilvánulása változó. Az esetek 80 százalékában a fertőzés általában tünetmentesen zajlik le, de lázzal jár, a betegek 20 százaléka pedig a fertőzés enyhe formáját tapasztalja, amelynek során lázra, fejfájásra, hányingerre, izomfájdalomra, megnagyobbodott nyirokcsomóra, illetve has és mellkas tájékon megjelenő kiütésekre panaszkodnak.

    Az esetek kevés részében, megközelítőleg 150-ből egy beteg esetében, a fertőzés agyhártya-, vagy agyvelőgyulladást okozhat, ami bénuláshoz, kómához vagy a beteg halálához vezethet.

    Az orvosok arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy kerüljék a szúnyogcsípéseket szúnyoghálók felszerelése, valamint a lakásba bekerült rovarok kiírtása által. Ugyanakkor, a szakemberek azt javasolják, hogy szabadban tartózkodás esetén, este viseljünk hosszú ujjú és hosszú szárú öltözéket. Rendkívül fontos, hogy a fedetlen testrészekre használjunk szúnyogcsípések ellen védő termékeket.

    Share this post

    PinIt
    scroll to top