Kása Zoltánt választotta elnökévé a Sapientia egyetem szenátusa

Kása Zoltán professzort választotta elnökévé pénteki alakuló ülésén a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) szenátusa – derült ki az egyetem közleményéből.

Az egyetem intézményi akkreditációját követően az elmúlt hetekben megrendezték az oktatási törvényben előírt vezetői választásokat: először a tanszéki, kari, majd az egyetemi szintű döntéshozó testületek kijelölésére került sor. Pénteken a Sapientia legfelsőbb döntéshozó szerve tartotta alakuló ülését, amelyen a testület egyhangúlag elnökké választotta Kása Zoltán professzort, az egyetem kutatási intézetének eddigi vezetőjét.

„Ez egy új tisztség, amely eddig nem létezett a Sapientián: az új román oktatási törvény írta elő, hogy az egyetemen külön kell választani a döntéshozást a végrehajtó szervektől. A szenátus elnöke vezeti tehát a döntéshozó fórumot, a rektor pedig a végrehajtó testületeket” – magyarázta az MTI-nek Dávid László rektor.

A választási folyamat a rektor, majd a dékánok és rektorhelyettesek nevesítésével zárul. A Sapientia rektorának megválasztását november 16-ra tűzték ki. A rektort az akadémiai közösség általános, közvetlen, titkos és egyenlő szavazat alapján választja.

A rektori mandátum négy évre szól, 2013 január elsejétől kezdődően. A tisztségre november 4-ig lehet pályázni. Dávid László, aki az utóbbi négy évben vezette az egyetemet, az MTI-vel közölte, hogy ismét indul a rektorválasztáson, s egyelőre nincs információja arról, lesz-e kihívója.

RSS Feed Beágyazás

Legfrissebb hírek

    A Sapientia EMTE-t a magyar történelmi egyházak által 2000-ben bejegyzett Sapientia Alapítvány hozta létre. Az intézmény a magyar állam támogatásából tartja fenn magát. A magyar kormány és az Országgyűlés 1999-ben döntött úgy, hogy támogatja az önálló erdélyi magyar egyetemi oktatást, és létrehozza az Erdélyi Magyar Tudományegyetemet.

    Orbán Viktor miniszterelnök idén október 3-án elvi megállapodást írt alá a Sapientia EMTE és a Partiumi Keresztény Egyetem vezetőivel arról, hogy a magyar kormány 2014 végéig négymilliárd forintot ad az erdélyi magyar felsőoktatási intézményeknek, amelyből az elmaradt fejlesztések költségeit fedezik.

    Forrás: MTI

    Share this post

    PinIt
    scroll to top