Körülbelül 15.700 román orvos dolgozik külföldön, derült ki egy, az egészséget népszerűsítő egyesület (ARPS) tanulmányából.
A szerzők becslése szerint körülbelül 15.700 román orvos praktizál jelenleg külföldi országokban, főként Európa nyugati országaiban (Németország, Nagy-Britannia, Franciaország). Az egyesület közlemény szerint a felmérés során megkérdezték a Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) megyei szervezeteit, a 42 megyei igazgatóság közül 24 válaszolt a kérdésekre, és kiderült, hogy mintegy 4.700 szakorvossal van kevesebb országszerte, mint amennyire szükség lenne.
A kutatások és fejlesztések szakterületén belül végzett felmérések alapján kiderült, hogy körülbelül 15.000 aktív román kutató dolgozik külföldön, akik számára Románia nem tudott olyan hatékony programokat kidolgozni, amelyek által hazatelepülhettek volna az elvándoroltak – mutat rá a közlemény.
„Romániában az elmúlt 20 évben 30 százalékkal csökkent a kutatás-fejlesztés szakterületeken dolgozó alkalmazottak száma. Körülbelül 300.000 egyetemi hallgató külföldön végezte tanulmányait az elmúlt tíz évben, így jelentősen csökkent az új kutatók és fejlesztők kiképzésének lehetősége is” – mutat rá a közlemény.
Az egyesület által küldött közlemény szerint a szakemberek legtöbbször nem is az alacsony fizetéseket hozták fel, mint kivándorlásuk oka, hanem a sorrend a következő: a korrupció, a szakmai fejlődésre való lehetőségek hiánya, nem szakmai szempontok útján való előléptetés, a közintézményekben tapasztalható bürokrácia, az alacsony bérek és a infrastruktúra valamint a műszaki felszerelések hiánya.
Legfrissebb hírek
Forrás: AGERPRES