Az államhatár nem szabhat határt a nemzetiségnek: június 4-én egyrészt emlékezünk a szétszakított magyar nemzetre, másrészt megerősítjük az összetartozás érzését egymásban.
Hétfőn a marosvásárhelyi Bolyai téri unitárius templomban tartották meg a Nemzeti Összetartozás Napját. Az ünnepet megemlékező istentisztelet nyitotta meg, amely előtt pontban fél hatkor megszólaltak a harangok. A harangszó arra emlékeztette a vásárhelyieket, hogy 92 évvel ezelőtt a trianoni békediktátum idején olyan szerződést írtak alá a nagyhatalmak, amely azóta is fáj a nemzetnek. Az istentisztelet után pedig a templomkertben közösen elültettek egy almafát, amely a közös múltat és a közös gyökereket szimbolizálja.
Az eseményen a történelmi egyházak képviselői is részt vettek. A szervező unitárius egyház a város minden magyar politikai szervezetét meghívta az eseményre, ennek ellenére hétfőn csupán az Erdélyi Magyar Néppárt marosvásárhelyi és Maros megyei jelöltjei vettek részt az istentiszteleten és faültetésen.
„ Az, hogy a Magyar Országgyűlés törvénybe iktatta ezt a napot, az a trianoni seb gyógyítását szolgálja” – mondta a Néppárt marosvásárhelyi elnöke, Kali István, magyarázva, hogy a szervezet miért tartotta fontosnak a Magyar Nemzeti Összetartozás ünnepén részt venni.
„Régen szomorú ünnep volt ez a nap, de ma már reményteli eseménynek is számít a békediktátum évfordulója. Ez a kisebbségben élő határon túl élő magyaroknak fontos, hogy amikor megszólaltak hétfőn délután a harangok, azt éreztük, mindenütt ugyanígy szólnak, és mindenki ugyanolyan magyarnak érezheti magát országhatároktól függetlenül” – mondta az esemény után a Néppárt megyei elnöke, Portik Vilmos, tanácsosjelölt.
Legfrissebb hírek
Közlemény