Holnap jár le az a határidő, ameddig a romániai ingatlantulajdonosoknak kötelező biztosítást kellene kötni ingatlanjaikra. Elvileg a mulasztók büntetésre számíthatnának, ám ezt az idén vélhetően mégis megússzák, az erre vonatkozó többszörösen módosított jogszabály szerint ugyanis úgy tűnik erre csak jövőre lesz a hatóságoknak lehetőségük.
Egy 2008-as törvénytervezet kimondja: az ingatlantulajdonosoknak a jogszabály elfogadását követő egy éven belül kell biztosítani tulajdonukat. A jogalkotók azonban nem értenek egyet abban, hogy pontosan melyik ez az időpont.
A törvénytervezetet alapformájában ugyanis még 2009-ben elfogadták, a biztosítási kötvényeket azóta meg lehet vásárolni a programban résztvevő 13 biztosítótársaság valamelyikénél, a törvény alkalmazhatósági normáit azonban csak idén május hatodikán publikálták a hivatalos közlönyben. Emiatt sokan úgy vélik, a jogszabály ekkor emelkedett hivatalosan is jogerőre, így a biztosítással nem rendelkező ingatlantulajdonosokat csak 2012 augusztusától lehet majd bírságolni.
Látszólag a határidők újabb halasztására számítottak az ingatlantulajdonosok is, hiszen a kötvényekért egyáltalán nincs tolongás a pénzintézeteknél, noha az új szerződések száma az elmúlt két-három hónap alatt emelkedett. Az Országos Biztosítási Felügyelet (CSA) legfrissebb adatai szerint júniusban a szerződők száma napi szinten meghaladta a 2500 főt, miközben előző két hónapban alig pár száz biztosítást adtak el naponta. Ennek ellenére június végén a romániai ingatlanok mindössze 40 százalékára kötöttek kötelező vagy fakultatív biztosítást, ami azt jelenti, hogy több mint öt millió lakás egyáltalán nem volt biztosítva.
Magyarországon a biztosított lakások a teljes lakáspiac több mint 70 százalékát teszik ki, Nyugat-Európában ez az arány 80-85 százalék. Egy kötelező lakásbiztosítás éves szinten 10 illetve 20 euróba kerül, annak függvényében, hogy milyen építőanyagból készült az ingatatlan. A biztosítási érték legfeljebb 10 illetve 20 ezer euró lehet, a biztosítók kizárólag földrengés, árvíz és földcsuszamlás okozta károk esetében fizetnek. A fakultatív ingatlanbiztosítással rendelkező tulajdonosoknak nem kell újabb biztosítást kötni, a biztosítással nem rendelkezők ugyanakkor 100-tól 500 lejig (egy euró 4,28 lej) terjedő bírsággal sújthatóak.
Ezeket olvastad már?
A csekély árkülönbség miatt az ingatlantulajdonosok nagy része fakultatív biztosítást köt, hiszen 50 euróért cserébe biztosíthatják a lakásukban lévő ingóságokat is – mondta Angela Toncescu, a CSA igazgatója. A jogszabály betartásáról a helyi önkormányzatoknak a pénzintézetekkel együttműködve kell gondoskodni, ők szabhatják ki a büntetéseket is.
A folyamat egyszerűsítése érdekében a hatóságok elérhetővé tették az úgynevezett katasztrófa elleni biztosítások adatbázisát (PAID), az önkormányzatok ingatlannyilvántartási osztálya ezen adatok alapján szűri majd ki a biztosítással nem rendelkező ingatlantulajdonosokat.
A kötelező lakásbiztosítási piacon az ABC Asigurãri, az Astra Asigurãri, az ARDAF, a Carpatica Asig, a Certasig, a City Insurance, a Credit Europe Asigurãri, az Euroins Romania, a Generali, a Grawe Romania, a Groupama Romania, a Platinum Asigurãri és az Uniqa Asigurari biztosító társaságok között folyik a harc az ügyfelekért.