Tény, hogy a háláról nem beszélhetünk többé csupán filozofikus vonatkozásban, hiszen a hála érzése, megtapasztalása, gyarapítása önmagunkban, lelki, szellemi és testi egészségünk megőrzésében egyaránt jelentős szerepet játszik. A hála az élet-igenlés egyik megnyilvánulása, az a képességünk, hogy igent mondunk az életre és annak minden kis rezdülésére.
A hála megtapasztalásának, kifejezésének útjába több tényező gördít akadályt és egyben kihívást. Ezek között szerepel: a negatív beállítódás (ami megakadályoz abban, hogy azokat a dolgokat meglássuk, melyekért hálásak lehetnénk), egy belső konfliktus, összehasonlító gondolkodás (a szomszéd kertje mindig zöldebb, ugyebár), az önsajnálat, egy traumákkal, szenvedéssel teli élettörténet, az az érzés, hogy nekünk minden jár, túlhajszolt életmód, stb.
Michael McCullough, Robert Emmons, és Jo-Ann Tsang, a hálával kapcsolatos kutatásaik során, készítettek egy skálát, amely segítségével szerettek volna egy olyan eszközt nyújtani, ami segít abban, hogy az emberekben felfedjék, feltérképezzék azt, hogy a hála milyen mértékben járul hozzá személyes jólétükhöz, és ennek tudatában hogyan is tudnák tudatosabban segíteni őket a hála megtapasztalásában.
A továbbiakban Ön is szemügyre veheti ezt a skálát, akár ki is egészítheti. Természetesen, a skála nem arról szól, hogy egymást minősítsük, hanem ad egy képet arról, hogy most, hogyan is állunk hála-dolgával az életünkben. Ha ezt szeretné megtudni (esetleg kíváncsiságból), akkor egy papírra, az alábbi skálát használva, írjon minden állítás mellé egy számot, ezzel jelezve, hogy mennyire ért egyet az adott állítással:
Legfrissebb hírek
1 = nagyon nem értek egyet
2 = nem értek egyet
3 = részben nem értek egyet
4 = semleges véleményem van
5 = részben egyetértek
6 = egyetértek
7 = nagyon egyetértek
____1. Olyan sok minden van az életben, amiért hálás vagyok.
____2. Nagyon hosszú lista lenne, ha össze kellene írnom mindazt, amiért hálát éreztem.
____3. Ha a világra tekintek, nem sok mindent látok, amiért hálás lehet az ember.*
____4. Sokféle embernek vagyok hálás.
____5. Ahogy egyre idősebb leszek, egyre inkább képesnek érzem magam arra, hogy értékeljem azokat az embereket, eseményeket és helyzeteket, amelyek életem történetének részei voltak.
____6. Hosszú idő tud eltelni, mielőtt hálát érzek valami vagy valaki iránt.*
____7. Nagyon sok áldásban volt részem.
____8. El kell ismerjem, hogy hatalmas erőfeszítésekre van szükség egy olyan személy kielégítéséhez, mint amilyen én vagyok. *
____9. A hála csodálatos érzése tölt el az élettel szemben.
____10. Sokszor gondolok arra, mennyire könnyebb az életem azoknak az erőfeszítéseknek köszönhetően, amelyeket mások fejtenek ki.
Mielőtt a számokat, amelyeket az állítások mellé írt, összeadná, arra kérem, hogy térjen vissza a 3., 6., 8. állításhoz egy pillanatra, hiszen ez a három állítás fordított értékelésű. Ez azt jelenti, hogy, ha 1-est írt az állítás mellé akkor ez a szám 7-é válik, ha 2-est, akkor 6-os lesz belőle, ha 3-at, akkor 5, ha 5-öt akkor 3-as kerül a helyébe, ha 6-ost, akkor 2-es, ha pedig 7-et, akkor 1-es. Miután ezt a „cserét” megtette a 3., 6., és 8. állításnál, most már, így, összeadhatja a 10 állításra adott számozást.
Ha az így kapott végösszeg 40-45 között van vagy ennél kisebb, azt mutatja, hogy az élet jelenleg egy teher a személy számára. Egy életkrízist, szeretett személy elvesztésének vagy egyéb belső konfliktusnak a terhét mutatja. Ilyenkor valóban nagyon nehéz lehet hálásnak lenni, hálánkat igazán kifejezni vagy átérezni. Ez csak annyit tesz, hogy most sokkal intenzívebb dolgunk van a lelkünkkel, ami egy másfajta lélekjelenlétet igényel. A hála ott van, és semmi akadálya annak, hogy a krízis lezajlásával hálánk más perspektívába bújtassa világunkat. (a válaszadók 25%-nál figyelhető ez meg)
Azok a személyek, akiknél a végösszeg 46-52 érték között mozog, nagyon hamar fedezik fel önmagukban az a képességet, hogy a hálát átérezzék, amikor az életben a dolgok jól mennek. Az élet nehéz periódusaiban viszont néha nehézségekbe ütközhetnek, ami a hála érzésének fenntartását illeti. Ők azok, akik nagymértékben tudnak hasznot húzni a hála gyakorlásából és a hála tudatos átéléséből, ahhoz, hogy a hálát méltó erőforrásként magukévá tegyék az élet nehéz periódusaira is. (a válaszadók 50%-nál figyelhető ez meg)
Azoknál, akiknél a végösszeg 53 és 58 között van, a hála jelentős mértékben van jelen a mindennapjaikban, nagyon könnyen tudnak az élet áldásaihoz kapcsolódni. 59 és 64 pontérték között a hála kifejezése (szívvel, lélekkel, szóval, cselekedettel) nagyon gyakori. Ezeknek az embernek nem esik nehezére hálájukat kifejezni valaki iránt, aki segítette vagy támogatta őket, sőt! 65-70 értéket azok érik el, akik számára az élet egy igazi ajándék, és így is élik azt meg. Számukra a hála nem csak egy erőforrás, hanem egy életmód, önmagának a létezésnek egy megtapasztalási formája. (a válaszadók 25%-nál figyelhető ez meg)
Remélem, sikerült egy-két új dolgot felfedeznie önmagával kapcsolatban: hogy is áll jelenlegi élethelyzetében a hálával, hol vannak nehézségei, hol kell még csiszolgatni, fényesíteni ezt az erőforrást, hogy teljesebben meg tudja élni azt, és hogy tiszta szívéből tudjon örülni, és hogy ez a hálából fakadó öröm hozzájáruljon testi-lelki-szellemi jólétéhez.
dr. Birtalan Katalin
Elmegyógyász szakorvos
Szupervízió alatti pszichoterapeuta
Elérhetőség: birtalankatalin@yahoo.com