Diszkriminációnak minősítette az illetékes román hatóság, hogy a 2-es Számú Általános Iskola román nemzetiségű igazgatója megtagadta egy magyar szülő magyar nyelvű beadványának az iktatását.
Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke az MTI-nek elmondta, a június végén meghozott döntést a később megszületett indoklással együtt a napokban küldte el a hatóság a panaszosnak és a bepanaszolt iskolaigazgatónak. Az MTI-nek is eljuttatott dokumentum szerint a hatóság figyelmeztetésben részesítette Codruta Baciutot, a marosvásárhelyi 2-es Általános Iskola igazgatóját, de nem rótt ki bírságot.
Az iskolaigazgató idén februárban rendőrökkel vitette el az iskola épületéből Horváth-Kovács Ádámot, az iskola szülői munkaközösségének tagját, aki magyar nyelvű beadványt szeretett volna iktattatni a román és magyar tannyelvű intézményben. Az iskolában a magyar tagozaton tanuló gyermekek szüleinek egy csoportja korábban magyar nyelvű feliratokat helyezett ki. A magyar nyelvű dokumentum – amelynek iktatását az igazgatónő megtagadta – a magyar feliratok adományozásáról szóló irat volt.
Codruta Baciut iskolaigazgató arra hivatkozva utasította el a dokumentum iktatását, hogy Romániában a hivatalos nyelv a román. Riasztása nyomán hat rendőr érkezett az iskolába, akik bekísérték a szülőt, és ötszáz lej bírságot róttak ki rá. A bírságolási jegyzőkönyvben arra hivatkoztak, hogy „a belépési szabályokat megsértve lépett be az iskolába, ahol a titkárságon beadványt próbált meg iktatni”.
Legfrissebb hírek
A Diszkriminációellenes Tanács megállapította, a marosvásárhelyi iskolának biztosítania kell annak a lehetőségét, hogy szóban és írásban is magyarul folyamodhassanak az intézményhez, a magyar nyelvű folyamodványokra pedig magyar nyelvű választ kell adnia. A tanács elutasította a bepanaszolt igazgató érvét, hogy a panaszos kiválóan beszél románul, ezért beadványát románul is megfogalmazhatta volna.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács korábban a kétnyelvű feliratozás elmulasztásáért már megbírságolta a marosvásárhelyi iskolát. A román közigazgatási törvény értelmében azokon a településeken, amelyeken egy kisebbség számaránya meghaladja a húsz százalékot, a közigazgatásban és az alárendelt intézményekben mind szóban, mind írásban használható az illető kisebbség nyelve. A tavalyi népszámláláson Marosvásárhelyen a lakosság 44,86 százaléka vallotta magát magyarnak.
A városban mozgalom indult azért, hogy az iskolát nevezzék el Bernády Györgyről, a város egykori híres polgármesteréről. A névadásról hozott önkormányzati határozatot egyelőre nem alkalmazták. Az iskolában megközelítőleg azonos számban tanulnak magyar és román nemzetiségű gyerekek.
Forrás: MTI