Smaranda Enache: A MOGYE problémája ártalmas lehet a Magyarországgal fenntartott kapcsolatokra

A Pro Európa Liga elnöke úgy véli, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem köré fonódó problémák súlyos következményekkel járhatnak, éspedig rossz hatással lehetnek Románia Magyarországgal fenntartott kapcsolatára.

Smaranda Enache ugyanis úgy nyilatkozott, mint ahogyan Románia feltételeket szabott Szerbiának a román nemzetiségűek jogainak tiszteletben tartására nézve az EU-hoz való csatlakozásakor, hasonló módon járhat el Magyarország is Romániával szemben, a schengeni övezethez való tartozás kapcsán.

A Pro Európa Liga vezetője feltette a kérdést, milyen toleranciára, milyen európai szellemben neveljük fiataljainkat, ha azok kétségbe vonható, nacionalista jelmondatokkal vonulnak utcára? Románia feltételeket szab Szerbiának ahhoz, hogy az Európai Unióhoz csatlakozhasson. Azonban Magyarország is hasonlóképpen járhat el Romániával, mivelhogy az ő Alkotmányában is szerepel a határon túli magyarok jogainak a megvédése – részletezte Enache, a MOGYE jelenlegi helyzetére utalva.  Hozzátette, nem szabad elfelejtenünk, hogy Magyarország volt a románok első számú támogatója a schengeni övezethez való csatlakozásban. El kell rontanunk ezt a barátságot? – vetett fel egy újabb kérdést a Liga elnöke.

Smaranda Enache szerint emberközti féltékenységről, interperszonális összeférhetetlenségről szól a MOGYE körüli vita. A feszültségekről pedig egyedül az egyetem Szenátusa és vezetősége tehet. Éppen ezért, a Liga elnöke törvénytelen döntésekkel és rosszindulattal vádolja a MOGYE Rektori Hivatalát és Szenátusát, mivelhogy azok képviselői nem módosították a Chartát az Oktatási Törvény értelmében. A dokumentum ugyanis nem támasztja alá az egyetem multikulturális voltát, inkább olcsó és nevetséges furfangra ad példát a törvény kijátszásában – fogalmazott Smaranda Enache. Egyértelmű, hogy az oktatási miniszter miért utasította el a Chartát. Azért, mert az nem felel meg az Oktatási Törvénynek. Ugyanakkor, az autonómia elve, amelyre folyamatosan hivatkoznak a MOGYE vezetői, nem helyezkedik egyetlen törvény fölé sem – magyarázta az elnök.

Smaranda Enache a kormány tegnapi döntéséről úgy véleményezett, a kabinetnek közbe kellett lépnie, hogy helyreállítsa a jogrendet. Ez az intézkedés pedig a 2012. március 13-i Kormányrendelet formájában lett véglegesítve, amelyet jelenleg közvitára bocsátottak.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Share this post

    PinIt
    scroll to top