Nem ért egyet a kommunizmus idején elkobzott ingatlanok után fizetendő kárpótlások korlátozásával Victor Ponta román miniszterelnök-jelölt, aki szerint folytatni kell az ingatlanok természetbeni visszaszolgáltatását is – derült ki a román politikus hétfői nyilatkozatából.
Ponta leszögezte: nem ért egyet a kárpótlásoknak az ingatlan értéke 15 százalékára való korlátozásával. Mint mondta, „alkotmányos és méltányos” megoldást kell találni ennek a kérdésnek a rendezésére.
Romániának újra kell alkotnia július közepéig a restitúciós törvényét, miután felszólítást kapott erre vonatkozóan a strasbourgi emberjogi bíróságtól.
A Mihai Razvan Ungureanu vezette, tíz nappal ezelőtt megbukott kabinet a természetbeni visszaszolgáltatás megszüntetését és a kárpótlások 15 százalékra való korlátozását javasolta egy törvénytervezetben. A tervezetet végül nem terjesztették a parlament elé, mivel éles társadalmi vitát váltott ki. Az Egyesült Államok bukaresti nagykövete is bírálta a korlátozási szándékot. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is ellenezte a tervezetet.
Ezeket olvastad már?
Ponta szerint méltányos megoldást jelent például a természetbeni visszaszolgáltatás folytatása azokban az esetekben, ahol ez még lehetséges. Hangsúlyozta: hátrányos megkülönböztetésben részesítenék a kárpótlásokra még váró személyeket azokkal szemben, akik „szerencsés módon” már megkaphatták az egykori ingatlanjuk értékének teljes egészét. Ponta ugyanakkor nem részletezte, hogy konkrétan milyen megoldást javasol a kárpótlásokra.
A korlátozás azért merült fel, mert Romániának nincs elég pénze arra, hogy belátható időn belül teljesítsen valamennyi kárpótlási igényt. A strasbourgi bíróság lényegében azt állapította meg, hogy a román kárpótlási rendszer működésképtelen.
Romániának azért nem sikerült lezárnia az elmúlt tizenöt évben a kommunizmus ideje alatt elkobzott ingatlanok restitúcióját, mert a jogi keretet többször módosították, a rendelkezések helyenként ellentmondanak egymásnak, ezért számos restitúciós ügy a bíróság elé került.
Forrás: MTI/Fotó: realitatea.net