Az Európai Bizottság egy ötpontos tervet mutatott be, amely az EU védelmi erőfeszítéseinek gyorsítását és megerősítését célozza. A javaslatot a csütörtöki rendkívüli Európai Tanácsi ülés előtt hozták nyilvánosságra.

Fotó: Shutterstock
A tervek szerint az európai védelmi ipar megerősítésére és a katonai képességek növelésére csaknem 800 milliárd eurót különítenek el. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden kijelentette, hogy az EU rugalmasabb költségvetési feltételeket biztosítana a tagállamok számára a védelmi beruházásokhoz, továbbá 150 milliárd euró értékű hitelt és magántőke-mobilizálási programokat is kilátásba helyezett.
A javaslat lehetővé tenné, hogy a tagállamok unós forrásokat is felhasználhassanak védelmi célokra. Von der Leyen hangsúlyozta:
„Veszélyes időket élünk. Nem kell részletezni az előttünk álló fenyegetések súlyos természetét, sem azt, milyen pusztító következményekkel járna, ha ezek a fenyegetések valóra válnának.”
Az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy levelet küldött az unós vezetőknek, amelyben bemutatta a „ReArm Europe” tervet. Ez nem csupán az azonnali védelmi beruházásokat segítené, hanem hosszú távú fejlesztéseket is előrevetít a következő évtizedre.
A terv első lépése a Stabilitási és Növekedési Paktum nemzeti kivételi záradékának aktiválása. Ez lehetőséget ad a tagállamoknak, hogy jelentősen növeljék védelmi kiadásaikat anélkül, hogy emiatt költségvetési szankciókkal szembesülnének.
„Ha a tagállamok átlagosan GDP-jük 1,5%-ával növelnék védelmi kiadásaikat, ez 650 milliárd eurós költségvetési mozgésteret jelentene.” – mondta von der Leyen.
A javaslat második pillére egy új finanszírozási eszköz, amely 150 milliárd euró értékű hitelt biztosítana a tagállamoknak védelmi beruházásokra.
Von der Leyen említette a páneurópai védelmi kapacitások fejlesztését is, külön kiemelve:
- Lég- és rakétavédelem
- Tüzérségi rendszerek
- Rakéták és lőszerek
- Drónok és drónellenes rendszerek
A tervezet szerint az unós tagállamok összehangolt beszerzésekkel optimalizálhatják a haderőfejlesztést, miközben növelhetik Ukrajna katonai támogatását is.
„Az EU további lehetőségeket és ösztönzőket fog javasolni azoknak a tagállamoknak, amelyek a kohéziós politikai programok igénybevétele mellett döntenek.” – tette hozzá von der Leyen.
A terv utolsó két pillére a magántőke mozgósítására és az Európai Beruházási Bank szerepének erősítésére összpontosít, hogy felgyorsítsa a Megtakarítási és Befektetési Uniót.
A terv egyértelműen azt mutatja, hogy az EU hosszútávra tervez, miközben azonnali intézkedésekkel is segíti a tagállamokat és Ukrajnát a védelmi kihívások kezelésében.