Életének 84. évében elhunyt Kincses Előd jogász, közíró, az erdélyi magyar közélet egyik legmeghatározóbb személyisége – adta hírül az RMDSZ marosvásárhelyi szervezete.
„Mély megrendüléssel értesültünk arról, hogy elhunyt Kincses Előd, a marosvásárhelyi közélet jelentős személyisége. Kincses Elődnek fontos szerepe volt a diktatúra bukása után az új demokratikus rend kialakításában Marosvásárhelyen. Olyan helyzetekben is kiállt az igazság mellett, amikor ezért súlyos árat kellett fizetnie. Kiállása sokak számára adott példát, különösen a Maros megyei magyarság sorsfordító éveiben. Peres ügyei, nyilvános fellépései és közéleti szerepvállalása nemcsak szakmai munkásságát jellemezték, hanem mélyen áthatotta azokat egy nemzeti elköteleződés. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség Maros megyei szervezete nevében főhajtással búcsúzunk tőle. Elismeréssel gondolunk mindarra, amit a romániai magyar közösség jogaiért tett” – búcsúzott tőle az RMDSZ marosvásárhelyi szervezete.
Kincses Előd neve összefonódott a romániai magyar közösség jogaiért folytatott küzdelemmel. 1989-ben – még a forradalom előtt – jogászként vállalta el Tőkés László lelkész kilakoltatási perét. Egy évvel később, 1990-ben, a fekete márciusként elhíresült marosvásárhelyi etnikai zavargások idején is azon dolgozott, hogy az eseményeket békés mederben tartsa.
Ekkor a Nemzeti Egység Ideiglenes Tanácsának Maros megyei alelnöki tisztségét töltötte be. 1990. március 19-én azonban – az ellene tüntető román lakosok nyomására – lemondott a pozícióról. Néhány nappal később, a megtorlásoktól tartva, Magyarországra menekült, és csak hat és fél évvel később térhetett vissza szülővárosába, Marosvásárhelyre.
Kincses Előd élete és munkássága példaértékű volt mindazok számára, akik a szabadságért, a jogállamiságért és a kisebbségi közösségek védelméért küzdenek. Távozása súlyos veszteség az erdélyi magyarság számára.