Călin Georgescu ismét heves kritikát fogalmazott meg az Európai Unióval és a NATO-val kapcsolatban, kijelentve, hogy Románia ezekben a nemzetközi szervezetekben elvesztette szuverenitását.

Fotó: LCV/Shutterstock.com
A James Freeman újságírónak adott interjújában azzal vádolta Brüsszelt és a nyugati katonai szövetséget, hogy azok kézben tartják az országot, és a NATO-tagság még konfliktushoz is vezethet Oroszországgal.
„Brüsszel rabszolgái vagyunk” – Georgescu kritikája az EU-ról
A politikus szerint Románia valódi szabadsága csupán illúzió, mivel az Európai Unió által diktált politikai és gazdasági szabályok miatt az ország nem rendelkezik teljes függetlenséggel.
„Brüsszel befolyása óriási, abszolút óriási. Semmi kétség. A romániai politikai hatalom nagyon erős kapcsolatban áll Brüsszellel. Más szóval, nem vagyunk szabadok. Ha ilyen befolyással rendelkezel, az azt jelenti, hogy semmi vagy, csak valakinek a rabszolgája vagy” – nyilatkozta Georgescu az interjú során.
A politikus szerint Romániának nincs valódi szüksége a NATO-ra, sőt a szövetség katonai jelenlétét egyenesen veszélyesnek tartja.
Külön kiemelte a Deveselu-légbédõ rendszert, amely szerinte csupán feszültséget gerjeszt a térségben, és aláássa az ország diplomáciai mozgásterét.
„Minden tisztelettel, de úgy vélem, hogy most nem prioritás azon gondolkodni, hogy mit fogunk tenni a NATO-bázisért, mert a békéről beszélünk” – fejtette ki álláspontját Georgescu.
A politikus szerint a román társadalom már nem támogatja egyértelműen az EU- és NATO-tagságot, és érdemes lenne népszavazást tartani ezekről a kérdésekről.
„Nincs támogatás a népem részéről, azaz nincsenek olyan emberek, akik odamennének, vagy vezetnének egy ilyen helyzetet” – jelentette ki.
Azonban a legfrissebb Eurobarométer felmérés szerint, amelyet 2024 novemberében hoztak nyilvánosságra, a románok 56%-a továbbra is bízik az Európai Unióban, ami jelentős ellentmondást mutat Georgescu állításaival szemben.
A véleménykülönbségek dacára a politikus továbbra is kitart amellett, hogy Romániának a békére és a nemzeti szuverenitás visszaszerzésére kellene összpontosítania, ami szerinte csak az EU-ból és a NATO-ból való kilépéssel lenne elérhető.